• silverliningsYönetmen: David O. Russell
  • Oyuncular: Bradley Cooper, Robert De Niro, Jennifer Lawrence, Jackie Weaver
  • Tür: Dramatik komedi
  • Süre:112 dk
  • Yapım: ABD

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır. 
Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır… 

Aylar önce Amerika’dan haberler gelmeye başladı filmle ilgili… Baya göklere çıkarıyorlar, övgülerden övgü beğeniyoruz… Fragmanı izledim. Baya romantik komedi… Noluyoruz demeye kalmadı 8 Oscar adaylığı geldi!

En son Dövüşçü/Fighter ‘da bıraktığımız yönetmen David O.Russell, bu filmin uyarlama senaryo ve yönetmenliği üstlenmiş, Winter’s Bone‘dan hastası olduğum Jennifer Lawrence ve Hangover serilerinin damadı Bradley Cooper’ı başrole koymuş.  Matthew Quick’in aynı adlı çok satan romanından beyazperdeye uyarlanan film hem yönetmenin hem de bu oyuncuların katkısıyla daha güzel bir noktaya gelmiş.

Şöyle ki, aslında hikaye tanıdık.  Ama klasik Amerikan romantik komedilerinden bu işi ayıran bir iki detay var. Birincisi David O.Russell’ın yönetmenliği… Kamera kullanımı, oyuncu yakın planları ve mekan kullanımı filmi basit bir film olmaktan çıkarıyor. İkincisi başrol oyuncularının kimyasının fazlasıyla uyuşması ve karakterleri gerçekmiş gibi yansıtabilmeleriydi.

Filmin artı olan bir diğer yanı ise yan rollerdeki oyuncuların hikayeye gereği kadar destek vermeleri ve boşlukları tamamlamaları. Özellikle Robert De Niro ‘nun kısa ama öz performansı çok etkiliydi.

Açıkçası filmi Dövüşçü kadar beğenmedim ve 8 Oscar adaylığını çok abartılı buluyorum ama yine de bir romantik komedi için kalitesi oldukça yüksekti diyebilirim.

İyi seyirler,