• Tür : Dram / Biyografi / Dövüş /
  • Yönetmen : David O. Russell /
  • Yapım : 2010, ABD /
  • Süre: 115 dk. /
  • Oyuncular: Christian Bale (Dickie Eklund) , Amy Adams (Charlene) ,Mark Wahlberg (Irish Mickey Ward) , Melissa Leo (Alice) , Jack McGee (George Ward) /

Kardeş ilişkileri, suç, uyuşturucu gibi konuların yoğunluğunda bir boksörün sıfırdan zirveye tırmanışını anlatıyor.

Film, eski boksör Dick’in kardeşi Mick’i çalıştırması ve annelerinin menajerliğinde kariyerinin ilerleyişi çerçevesinde yaşanan gerçek bir hikayeyi anlatıyor.  İlk dakikalarından , sokaktaki müthiş sekanstan, itibaren insanı saran bir havası var Fighter’ın.

Daha önce yerine Matt Damon ve Brad Pitt düşünülen Christian Bale, kokain bağımlısı rolü için 20 kilo vermiş. Oscarlık bir performans sergiliyen Bale’in inandırıcılığı o kadar fazlaydı ki  gerçekten kokain kullanıp öyle oynuyor diye düşündüm. Filmin sonunda Mickey Ward ve Dickie’nin gerçek hallerini görünce ise daha da hayran oldum.

Başroldeki Mark Walberg ise 2005 yılından beri bu proje ve rol için çalışıyor. Filmde, kaslı vücudunu bol bol gösteren Walberg, olması gereken performansı sergiliyor. Son olarak Julie&Julia ve Doubt’ta güzel performanslarını izlediğimiz Amy Adams ve Mellissa Leo ise yardımcı rollerde diğer oyuncuları çok iyi destekliyorlar.

Film senaryo ve kurguda sıradan gibi gözüküyor fakat oyunculuklarıyla zirve yapıyor. Belki “Milyon Dolarlık Bebek”  kadar etkilemiyor ama çokta gerilerde kalmıyor.

Filmden sonra, bu adresten Ward’ın gerçek dövüşünü izlediğimde birebir çekilmiş sahnelere çok saygı duydum. Tamamen kopyalamayı başarmışlar.

İzlemenizi tavsiye eder, İyi seyirler dilerim.