elysium

  • Yönetmen: Neill Blomkamp
  • Yapım: 2013, ABD
  • Tür: Aksiyon, gerilim, bilim kurgu
  • Süre: 110 dk
  • Oyuncular: Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley

“Düşük bütçeli District 9 ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın yeni projesi yine uzak gelecekte, 2154 yılında geçiyor ve yine uzayla yakın temas halinde ilerliyor. Bu seferki görev ise çoktan çökmüş olan dünyayı ve beraberinde insanlığı daha temiz bir dünyaya taşımak. Tıpkı Prometheus’yi çağrıştırırcasına, Yunan mitolojisine göndermeler içeren Elysium’da, 2154 yılında dünyada hala varlığını sürdürebilen yegane iki sınıfın çatışması temel alınmakta. Elysium’un varsıl ve şanslı “egemenleri” teknoloji alanında üst düzey bir gelişim gösteren gezegenlerinde lüks içerisinde yaşarken; “çürümüş dünya”da geri kalan kalabalık insan topluluğu tedavi ihtiyaçları için bile Elysium’a ihtiyaç duymaktadır. Ancak iki gezegen arasında yapılan anlaşmalar gereğince Elysium’a girmeleri kesin suretle yasaktır. Ta ki Elysium’a gitmekten başka çaresi kalmayan Max isimli sıradan bir adam çıkana dek…”

District 9‘u gerçekten çok büyük bir beğeniyle izlemiştim. Belgesel ve bilim kurgunun bir arada olması beni çok etkilemişti. Yönetmenin yaklaşık 3 katı bütçeyle yaptığı bu yeni filmi ise District 9’ın yanına bile yaklaşamamış olmakla birlikte yine de kurgusal gerçekliği çok başarılı bir şekilde yaratıyor.

Ne demek istedi bu şimdi derseniz şöyle ki; Maalesef Holywood klişeleriyle dolu bir aksiyon/distopya filmi senaryosu yazmış Blomkamp. Fakat bu kötü senaryoya rağmen 2154 yılı, makine insanları dahil o kadar gerçek ki, hemen filme adapte oluyorsunuz. Hem de Matt Damon’un donuk performansına rağmen!

Şu sıralar vizyonda pek bir şey yok, hem o nedenden hem de gerçeklik başarısı için izlenesi fakat onun dışında District 9’u bir daha izleyin daha iyi derim.

Bir de Wagner Moura’nın oyunculuğunu çok acayip beğendiğimi unutmadan ekleyeyim.