• Tür: Komedi / Dram /
  • Yönetmen: Bent Hamer /
  • Yapım: 2010, Norveç, Almanya, İsveç /
  • Süre: 90 dk /
  • Oyuncular: Nina Andresen Borud (Karin) , Trond Fausa Aurvaag (Paul) , Arianit Berisha (Goran) ,Joachim Calmeyer (Simon) /

2011 Film Festivali şahsi açılışımı “Yeni Yıl” filmi ile yaptım. 2010 San Sebastian- en iyi senaryo ödülünü kazanan film, birbiriyle iç içe geçmiş öyküleriyle müthiş bir duygu fırtınası yaratıyor. Samimi ve sıcak bir dilde anlatılan hikayeler kimi zaman bir yolda, kimi zaman kilisede kimi zamansa trende kesişiyor. Fakat bu kesişmeler o kadar yumuşak, o kadar zorlanmadan oluyor ki filmin o müthiş kurgusunda her şey akıp gidiyor.

Uzun zamandır izlediğim en samimi, en mesaj verirken yormayan ama duygusunu tamamen içinize işleten filmdi. Yönetmenin diğer filmlerini en yakın zamanda izlemek üzere not alıp, “Yeni Yıl” filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

O?Horten ve Factotum?un yönetmeni iki yıllık aradan sonra acı-tatlı, sıcak ve duygusal hikâyelerden örülü bir dramla beyazperdeye dönüyor. Noel arifesinde küçük bir Norveç kasabasında, renkli Kuzey Işıkları?nın altında karların arasından eve dönmek için çabalayan insanları görürüz. Herkesin başka bir Noel hassasiyetiyle meşgul olduğu kasaba halkından çeşitli isimlerin (Doktor Knut, arkadaşı Paul, öğrenci Thomas, metres Karin, ayyaş Jordan) yolları mizah ve trajedi, şefkat ve çaresizlik, bağışlama ve umut, doğum ve ölümle dolu, birbiriyle iç içe geçen öykülerde kesişecektir.