yaşamın ritmi, sound of noise

  • Tür: Komedi, Suç, Müzik,  Romantik /
  • Yönetmenler: Ola Simonsson & Johannes Stjärne Nilsson/
  • Yapım: İsveç, Fransa ,2010/
  • Süre: 98 dk/
  • Oyuncular: Bengt Nilsson, Sanna Persson Halapi, Magnus Börjeson/

“2010 Cannes Altın Ray?Genç Eleştirmenler Ödülü
2010 Austin Fantastic Fest. En İyi Film (Fantastik)
2010 Sitges Mansiyon
2010 Varşova Özgür Ruh Ödülü
Polis memuru Amadeus Warnebring sonunda çılgınlığın pençesine mi düşmüştür, yoksa dünyanın geri kalanı kesin olarak delirmiş midir? Warnebring kariyerinin en zor vakasıyla, müzikal bir soruşturmayla karşı karşıyadır: Şehri orkestra olarak kullanan ve müzikal bir kıyamet ?çalan? altı eylemci davulcudan oluşan, ele avuca sığmaz bir çete. Bu vaka müzikten nefret eden kahramanımız için bir işkencedir; ancak son görevi kardeşinin konserini bu ses teröristlerinden kurtarmak olacaktır. Aşk, delilik ve gürültülü davullarla ilgili, kahkahalarla dolu, yaratıcı bir kentsel durum komedisi…”

İsveç yapımı filmler bu aralar çokça ilgimi çekmeye başladı. Film festivali kapsamında izlediğim bu film, okuldan  yaptığı enteresan müzik temsilleri  nedeniyle atılan bir kadın müzisyen ve onunla beraber 5 müzisyen adamdan oluşan bir ekibin, şehir içinde bir dizi “müzik eylemi” yapmasını konu alıyor.

9 sene önce aşağıdaki “Bir Apartman için 6 Davulcu” adlı kısa filmi çeken yönetmenler Simonsson ve Nilsson, aynı kadroyu bu kez şehirde müzik yaparken bizlere gösteriyor.  Müzik ve ritmi, müzik aletleri dışında her şeyle yaratan ekip , şehirde 4 tane eylem planlıyor ve bunları tek tek hayata geçiriyor.  Özellikle ameliyathanedeki sahnelerinde tüm salonu kırıp geçiren ekibi, insan dinlemeye doyamıyor. Hatta film bitsin istemiyorsunuz, keşke 1-2 eylem daha yapsalar diye bekliyorsunuz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=26eyBmUwi6w

Tabi bu keyifli ve müzik dolu filmi sadece absürd komedi olarak izlememek lazım. Bu davulcular ve onların olayıyla ilgilenen müzik sevmeyen polis birer sistem karşıtılar. Sistem, düzen eleştirisini farklı bir yolla izleyiciye aktaran bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler,