• django unchainedYönetmen: Quentin Tarantino
  • Tür: Western
  • Yapım: ABD
  • Süre: 165dk
  • Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Samuel L.Jackson

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. 
Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır. 

Sinemanın dahi çocuğu olarak anılan Quentin Tarantino’nun senaryosunu da kendisinin yazdığı yeni filmi Django Unchained, bilmeden izleseniz bile bir “Tarantino” işi olduğu her halinden belli bir western.

Tarantino senaryoyu yazarken başrol için Will Smith’i düşünmüş, fakat kendisi kabul etmeyince rol Jamie Foxx’a gitmiş. Konuya oyunculardan girdim zira filmi Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Leonardo DiCaprio alıp götürüyor. Hepsi ayrı ayrı inanılmaz işler çıkaran oyunculardan Christoph Waltz hali hazırda (bir kaç saat önce ) Altın Küre’de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı ve Oscar’da da aynı dalda önemli adaylardan. (Bence DiCaprio’da  o dalda olmalıydı.)

Her zamanki Tarantino işlerinden biri olan filmde sürekli ters köşeler, silahlar, kan.. var. Aslında ne western severim, ne bu kadar çok vurdu kırdı, ne de bu kadar uzun film… Ama film bitene kadar bu kadar uzun sürdüğünü bile anlamadım…

İnanılmaz güzel müzikler, güzel oyunculuklar, zekice diyaloglar ve başarılı bir senaryo… İzleyin derim.

İyi seyirler,