çizmeli kedi

  • Tür: Animasyon, Macera, Komedi
  • Yönetmen: Chris Miller
  • Süre: 132 dk
  • Yapım: 2011 ABD

O Avrupa halk masallarının en cingöz, en iş bitirici ve en insansı kedisi. Asalet ve güç sembolü olan sarı çizmeleri içerisinde Çizmeli Kedi aslında zenginlik ve ün peşinde koşan oldukça zeki bir canlı. Sinema perdesindeki yolculuğu ise meşhur Altın Yumurtlayan Kazı çalma macerası çevresinde şekilleniyor.

Zeka küpü Humpy Dumpty ve sokakların kraliçesi Kitty Softpaws’u bu kendi hırsızlık planına dahil eden dokuz canlı Çizmeli Kedi, arkadaşlarıyla cesaret isteyen ama bir o kadar da komedi dolu bir maceraya atılıyor…

Shrek üçlemesinin her filminde farklı karakterlere sesiyle hayat veren ve senaryoda da parmağı olan Chris Miller’ın Şrek 3 ‘ten sonraki ikinci uzun metrajlı yönetmenlik çalışması olan Çizmeli Kedi’nin orijinal seslendirme kadrosunda Kedi’ye Antonio Banderas,
Humpy Dumpty’ye perde gördüğümüz anda gülmeye başladığımız Zach Galifianikis ve Yumuşak Pati Kitty’ye Salma Hayek sesleriyle hayat veriyor.

Shrek filmlerinin çok sıkı bir takipçisi olduğumu söyleyemem. Fakat tüm seriyi izledim. Shrek spin-offu (bir film yada dizideki yan karakterin, başrol olduğu başka bir film/dizi yapılması)  olan Çizmeli Kedi karakterinin macera filmi aynı serinin devamı gibiydi.

Bir başrol karakter olarak oldukça başarılı olan Çizmeli Kedi, Shrek filmleri kadar olmasa da heyecanlı bir hikayeye sahipti. Fakat Shrek ile benzer yanları çoktu. Örneğin inanılmaz başarılı sahneler vardı. Tüm kasaba müthiş bir tasvirdi. Ve bu başarılı görsellik sayesinde bir animasyona göre uzun olan süresine rağmen rahatlıkla izleniyordu.

Artık 3Dye alıştığımızdan mıdır bilmiyorum ama üçüncü boyut bana pek cazip gelmedi. Bir de Capitol Spectrum’un üç boyutlu gözlükleri o kadar ağır ki, 15. dakikadan sonra burnum sızlamaya başladı her zamanki gibi!

Yine de animasyon teknolojisinin geldiği noktayı  görmek, hikayesi, kurgusu ve ses-müzik kullanımıyla basite alınmaması gerektiğini anlamak için önemli bir örnekti diye düşünüyorum.

Büyük küçük herkesin keyifli bir zaman geçirmek için izlemesini tavsiye ederim.

İyi seyirler,