• thewolfofwallstreetYönetmen: Martin Scorsese
  • Yapım: ABD,2013 
  • Tür: Biyografik, Dram, Polisiye,
  • Oyuncular:  Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie,
  • Süre: 180 dk

“Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…”

Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un biyografisinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese var.  Çalışkan yönetmen her filminde üzerine bir şeyler koyuyor ve her seferinde seyir keyfi daha da yükselen filmler yapıyor sanki.

The Wolf of Wall Street enerjisi ile upuzun (yaklaşık 3 saat) süresine rağmen hiç sıkmadan izlenebiliyor. Aslında bir yükseliş ve sonrasında çöküş hikayesi izlerken, harika kurgusuyla bir saniye bile filmden kopmadım ve yer yer işlenen komedi unsurlarıyla bir hayli gülümsedim.

Jordan Belfort’un hikayesi üzerinden Wall Street’in kirli yüzü ile hırs ve para aşkını konu alan film seks, küfür ve uyuşturucuyu bol bol kullanıyor. Kimilerini rahatsız etmiş olabilir ama benim rahatsız olduğum herhangi bir sahne olmadı. Wall Street’in o kalabalığı ve hareketi , ve de komisyoncuların yaşadığı şaşalı ve hareketli hayatı seyirciye birebir geçiren yönetmenin bir kısmı rahatsız eden bu ögeleri kullanmaması durumunda filmin eksik kalacağını bile düşünüyorum.

Ve gelelim Leonardo DiCaprio’ya. Halihazırda zaten beğenirdim kendisini fakat bu filmde her şeyini ortaya koymuş. Şirketteki konuşmaları, uyuşturucu sonrası sahneleri, gözlerinden akan hırs… Gerçekten çok çok iyiydi. Oscar heykelciğine çok yakın olduğunu düşünüyorum. DiCaprio dışında Jonah Hill ve Margot Robbie’de isteneni vermişti fakat öyle abartılı başarıları yoktu.

Senenin en iyi seyirliklerinden biri olduğunu düşündüğüm filmi izlemenizi tavsiye ederim.

İzleyeceklere bir not (OscarBoy’a teşekkürlerimle,): Final sahnesinde DiCaprio’yu konuşma için sahneye davet eden kişi Jordan Belfort’un kendisiymiş. Fyi,