captainphilips

  • Yönetmen: Paul Greengrass
  • Tür: Gerilim, dram
  • Yapım: ABD, 2013
  • Oyuncular: Tom Hanks, Barkhad Abdi
  • Süre: 134 dk

“2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali’nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu durum Amerikalılar’ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısıdır. Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder. Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eşzamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapacaktır.”

Bu seneki Oscar’ın balonu da bu film sanırım. Olduğunun 10 katı abartılan filmi, aslında fragramanından bile neler olacağını az çok kestirerek izledim. Yine bir “God bless America” yapımı, yine ortalama oyunculuğuyla Tom Hanks, yine bilindik son.

Hikaye daha önce defalarca benzerini izlediğimiz bir korsan hikayesi. Gerçek bir hikayeymiş. Kurgu sıradan. Görüntüler ve teknikler sıradan. Oyunculardan Barkhad Abdi filmin tek iyi yanı. Onun dışında Tom Hanks çok sıradan. Neye istinaden kurgu, senaryo, en iyi film gibi dallarda Oscar adayı olduğunu anlamak zor. Bir tek ses konusunda fena olmadığını söyleyebilirim, o kadar.

Ben izlerken zaten yeterince vakit kaybettim, bir de yazarak kaybetmek istemiyorum.

Siz de vaktinizi boşa harcamayın derim.