bridesmaids

  • Tür: Komedi, Dram
  • Yönetmen: Paul Feig
  • Süre: 125 dk
  • Yapım: 2011 ABD
  • Oyuncular: Kirsten Wiig, Rose Byrne, Maya Rudolph, Melissa McCarthy, 

Kadınların ilişkide dertleri asla bitmez. Hatta nişanlansalar ve düğün arifesinde dahi olsalar! Annie (Kristen Wiig) hayatı karman çorman giden, erkeklerle ilişkilerinde dikiş tutturamayan bir kadındır. Bir gün en yakın arkadaşı Lillian (Maya Rudolph)nişanlanır ve düğününde Annie?ye baş nedime olmasını teklif eder. Annie deli dolu bir kadındır ama diğer nedimelerin de, Helen (Rose Byrne), Megan (Melissa McCarthy), Rita (Wendi McLendon-Covey) ve Becca (Ellie Kemper), ondan geri kalır yanı yoktur! 

Kaza Kurşunu ve Kırk Yıllık Bekar gibi romantik komedilerle tanıdığımız yönetmen Judd Apatow’un yapımcılığında kotarılan Nedimeler, Amerikalı bekarlarının bitmek bilmeyen evlilik öncesi sendromuna ve bu sendromun en iyi arkadaşlar üzerindeki travmalarına komedi çerçevesinden yaklaşıyor. 

Yönetmenliğini Nurse Jackie, The Office gizi dizilerin de bazı bölümlerini çeken Paul Feig’in üstlendiği filmin senaristleri ise Annie Mumolo ile başrolde seyrettiğimiz Kristen Wiig. Amerika’da 2011 Mayısında vizyona giren film seyircilerden ve eleştirmenlerden aldığı yüksek puanlarla da dikkat çekiyor…

Açık söylemek gerekirse Oscar kulislerinde ismini duyana kadar hiç dikkatimi çekmemişti film. Klasik Hollywood romantik komedilerinden biri deyip geçmiştim.  Fakat izleyince, o kadar da basite alınmaması gerektiğini anladım.

Melissa McCarthy’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve senaristlerine En Özgün Senaryo dallarında Oscar adaylığı getiren film, hem arkadaşlıklara, hem evlilik ve ilişkilere bakış açısıyla benzerlerinden ayrılıyor. Başrol oyuncularından Kirsten Wiig ve Rose Bryne’ın derinlikli oyunculukları ve yönetmenin bu rolleri, filmi uzatmak pahasına, bütünüyle anlatma çabası filmi çok daha gerçek kılıyor.

Dram ve komediyi uçlarda ve başarılı bir şekilde hissettiren film, kurgudaki bazı sıkıntılar ve çok kısa bitirilmiş final dışında kadınlar için izlemesi keyifli bir yapım.

İyi seyirler,