anna

  • Yönetmen: Joe Wright
  • Tür: Dram
  • Süre: 130 dk
  • Yapım: İngiltere ,2012
  • Oyuncular: Keira KnightleyJude LawAaron Taylor-Johnson

1874 yılında genç ve güzel Anna Karenin yaptığı evlilikle St. Petersburg’un yüksek sosyetesi içerisinde çok iyi bir konuma sahiptir. Kocası Karenin Rus siyasetinin de önemli isimlerindendir. Bir gün erkek kardeşi Oblonsky?den eşi Dolly ile arasını düzeltmesini isteyen ve onu Moskova?ya çağran bir mektup alır. Bu yolculuk esnasında tanıştığı Kontes Vronsky’nin garda kendilerini karşılayan oğlu, genç subay Vronsky ile aralarında bir kıvılcım çakar.

Moskova’da karışık aşk üçgenleri arasında düzenlenen büyük bir dans balosunda herkesin bakışları Vronsky ve Anna’nın üzerinde toplanır. 
Anna, karşı koyamadığı bir aşka doğru sürüklenirken, Vronsky’den kaçıp St. Petersburg?a ve aile yaşantısına dönmesi, ne hakkında çıkan dedikoduları engelleyebilir ne de yüreğinde duyduğu aşkı. Bu arada eşi Karenin, Anna’yı uyarır; halkın gözünde bir skandala yol açmıştır. Ama aşkın seçen kadına karşı Rus halkının iki yüzlülüğü de bu şekilde ortaya çıkacaktır… 
Yönetmenliğini Joe Wright’ın üstlendiği filmi Tolstoy’un ölümsüz romanından bu kez uyarlayan isimse Oscar ödüllü Tom Stoppard. Yönetmen Wright Kefaret ve Aşk ve Gurur’dan sonra bu filmde de yeniden Keira Knightley’i başrole taşıyor. Güzel yıldıza filmde Jude Law ve Aaron Johnson eşlik ediyor.

Filmle ilgili eleştirileri okuyorum da… Hemen herkesin yorumu aynı.  Aşağıda okuyacağınız benim yorumum da onlara benzer;

  • Kullanılan tiyatro dekoru ve geçişler gerçekten çok güzeldi. Fakat hikayeye yapay bir hava kattığı için derin bir aşk, sonrasında alkolizm, akli dengesizlikler ve ölümcül son yaşayan Anna’nın yaşadıklarından hiçbir şey anlayamadık!
  • Görüntü ve sanat yönetmenini ayakta alkışlamak istedim, o derece güzeldi. Ama yönetmeni ve Keira Knightley’i yuhalamak istedim zira film hikayeden kopuk ve yapaydı.
  • Herkesin donduğu, aşıkların dans ettiği balo sahnesi gerçekten efsaneviydi ama Anna Karenina ne ara delirdi hiç anlamadık. Ne ara iyileşti, onu hiç çözemedik.

En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Prodüksiyon, En İyi Kostüm veya En İyi Özgün Müzik dallarından Oscar adayı olan filmin kafası karışıktı. O nedenle paşa paşa alıp kitabı tekrar okumalı derim…

İyi seyirler (okumalar),