Yeni yılın ilk yazısındaki komedilerden sonra bu yazıda dram ve gerilim filmlerinden seçkiler yaptım. Soğuk günlerde battaniye altından izlemelik… İyi seyirler,

Highwayhighway

 • Yönetmen: Imtiaz Ali
 • Tür: Dram, Romantik, Macera
 • Yapım: 2014, Hindistan
 • Oyuncular: Alia Bhatt, Randeep Hooda, Durgesh Kumar
 • Süre: 133 dk

“Düğününden hemen önce, genç bir kadın fidye için kaçırılır. Zaman geçtikçe, onu kaçıranla arasında garip bir bağ oluşur.”

İzleyecek bir şey bulamadığım bir gün tesadüfi olarak açtığım film, oldukça hoşuma giden bir yol hikayesiyle tanıştırdı beni. Klasik Hint filmlerine pek benzemeyen, daha ziyade bağımsız sinemaya göz kırpan filmde, Hindistan’ın ilgi çekici coğrafyası arka planda müthiş manzaralar sunarken, hikaye ülkedeki ekonomik sınıf farklılıklarına parmak basıyor.

Son dönemde izlediğim en umut verici oyunculuklardan birine imza atan 1993 doğumlu genç oyuncu Alia Bhatt ve yönetmen Imtiaz Ali’yi bundan sonra da takip etmeye çalışacağım. Özellikle yeni dönem Hint filmlerinin meraklılarına, izlemelerini tavsiye ederim.

Hoje Eu Quero Voltar Sozinho / The Way He Looks/  Bugün Eve Yalnız Dönmek İstemiyorumbugüneveyalnızdönmekistemiyorum

 • Yönetmen: Daniel Ribeiro
 • Tür: Dram, Romantik
 • Yapım: 2014, Brezilya
 • Oyuncular: Ghilherme Lobo, Fabio Audi, Tess Amorim
 • Süre: 94 dk

“Leonardo, baskıcı annesinin gözetimi altında yaşamaktan bunalan ve her an özgürlük arayışında olan görme engelli bir gençtir. En iyi arkadaşı Giovana’nın öğrenci değişim programı dahilinde şehirden uzaklaşması sonrasında iyice yalnızlaşan Leonardo, bu hayal kırıklığını kasabaya ve sınıflarına yeni gelen Gabriel ile tanışmasının ardından tamir eder. Gabriel, Leonardo’nun o güne dek yaşadığı hayatı tamamen değiştirecektir.”

Genç sinemacı Daniel Ribeiro’nun uzun metrajda ilk yönetmenlik ve senaristlik deneyimi olan film, normalde 3 film çıkacak kadar konuyu bir arada topluyor. Engelli, eşcinsel ve ergenlik dönemindeki bir gencin hikayesini oldukça naif ve sakin bir biçimde, arkadaşlıklar üzerinden anlatan yönetmen ilk filminde oldukça başarılı bir iş çıkarırken, genç oyuncuların ve özellikle Ghilherme Lobo’nun performansı alkışı hakediyor.

Senenin izlemenizi tavsiye edeceğim yapımlarından.

Dabba / The Lunchbox / Sefertasıthelunchbox

 • Yönetmen: Ritesh Batra
 • Tür: Romantik
 • Yapım: 2014, Hindistan, Fransa, Almanya
 • Oyuncular: Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui
 • Süre: 102 dk

“Bombay’da meşhur bir gelenek: 5000 dabba (sefer tası) dağıtıcısının oluşturduğu bir topluluk var. Bu babadan oğula geçen bir meslek. Her sabah bu dağıtıcılar kadınların evde yaptıkları sıcak yemekleri eşlerinin iş yerlerine taşıyorlar ve boş kutuları da akşama doğru eve geri getiriyorlar. 120 yıldır işyerlerinde ev yemeği lüksleri var. Harvard üniversitesi bu konuda bir araştırma yapmış, 8 milyon sefertasının yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş. İşte bu film, o 1 tanenin hikayesi!
Yanlış ulaştırılan bir sefer tası Ila Singh’ten, Saajan Thomas’a ulaşınca bu yanlışlık iki insanı biraraya getirir ve aralarında hayali bir ilişki başlar. Kadın, gizemli karşı tarafa yemekler pişirerek onunla iletişim kurmaktadır. Sefertasının içine koydukları notlarla yazışmaktadırlar. Bu notlarda hayalgüçlerini o kadar zorlarlar ki adeta gerçek hayattan koparlar. Bu film, hayal ettiğimiz hayat ve gerçek hayatı karşılaştırırken hayalleri gerçeğe dönüştürme cesaretinden de bahseder.”

Filmekimi’nde izleme şansı bulduğumuz film, Amerika’da yılın en çok izlenen yabancı filmi oldu. Daha önce Life of Pi ve Slumdog Millionaire’de de izlediğimiz Bollywood’un ünlü oyuncusu Irrfan Khan’ın başrolünü paylaştığı Sefertası, oldukça sakin ama derin bir film. Yönetmenin ilk uzun metraj işinde hikayeyi, iki karakterin de derinlerine inerek ve iş hayatı, umutsuzluk, yalnızlık, sosyal farklar gibi konuları da yanına ustaca ekleyerek işlemesi ve üzerine bu denli gerçekçiliği büyük bir sadelikle yakalaması övgüleri hakediyor.

Anaakıma yakın Hint sinemasının başarılı örneklerinden biri.

İzlemenizi tavsiye ederim.