Yeni yılın ilk yazısında izleyenleri keyiflendirecek komedileri ele almak istedim. Mutlu bir sene geçirmenizi dilerim.

İyi seyirler,

Chef / Şef

 • şef Yönetmen: Jon Favreau
 • Tür: Komedi
 • Yapım: 2014, ABD
 • Oyuncular: Jon Favreau, Sofia Vergara, John Leguizamo
 • Süre: 114 dk

“Carl Casper şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer.  Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl’a tam da bu dönem bir teklif gelir: ikinci el bir bir yemek karavanı al ve kendi  işinin patronu ol! Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı olan Martin?in yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemişi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir.”

Özellikle gastronomi merakı olan seyircileri içine çeken filmi tanımlamak için bence tek bir kelime yeterli: samimi! Hem senaristliğini hem yönetmenliğini hem de baş rolünü üstlendiği filmi ile önce samimiyeti sonra gerçekçiliği yakalayan Jon Favreau, adeta gerçek bir şef olduğuna inandırıyor. Aylarca usta şeflerden ders alarak gösterdiği performans, filmin temel gücü oluyor. Hayallerin peşinden koşmak, idealler, sosyal medyanın gücü ve aile bağları konularının etrafında dönen film ortalama hikayesine rağmen ortalamanın üstünde bir seyirlik olmuş.

Modern Family’den hayranı olduğum Sofia Vergara, her türlü hayranı olduğum Robert Downey Jr. , Dustin Hoffman ve bir miktar Scarlett Johansson ihtiva eden Chef, Iron Man gibi dev prodüksiyonlara imza atmış Favreau’nun kişisel arşivine katmak istediği küçük ama değerli bir parça olmuş.

Özellikle yemeklere ve işin mutfak kısmına ilgi duyanların izlemesini tavsiye ederim.

tammyTammy /Baş Belası

 • Yönetmen: Ben Falcone
 • Tür: Komedi
 • Yapım: 2014, ABD
 • Oyuncular: Melissa McCarthy, Susan Sarandon, Toni Collette
 • Süre: 97 dk

“Orta yaşlarına yaklaşmış bir kadın hayatına dair ne var, ne yoksa kaybeder. İşi, arabası ve hatta evini dahi elinden kaçırır. Ne yapacağını bilemez halde çare arayan kadın çareyi büyükannesine yanaşmakta bulur. Birlikte yapacakları bir yolculuk her şeyi değiştirecektir.”

İçimizdeki Melissa McCarthy aşkı bambaşka zira sayıları çok fazla olmayan kadın komedi oyuncularından biri. Ülkemizde Mike & Molly ile biliniyor olsa da tüm dünyada özellikle Bridesmaids ile hakettiği ünü kazandı yetenekli oyuncu. Eşi Ben Falcone’un ilk yönetmenlik deneyimi olan Tammy’de başrolü sırtlayan McCarthy dışında, Susan Sarandon, Allison Janney ve Kathy Bates gibi müthiş kadın oyuncuları barındıran film aslında komedi görünümlü bir dram ve yol filmi. Her ne kadar bir dolu ünlü ve başarılı oyuncuyu barındırıyor olsa hikayesinin pek ilgi çekici bir yanı olmayışından tüm film çok havada.

Sadece oyunculuklar için izlenebilecek bir film…

theinterviewThe Interview 

 • Yönetmen: Seth Rogen, Evan Goldberg
 • Tür: Komedi, Aksiyon
 • Yapım: 2014, ABD
 • Oyuncular: James Franco, Seth Rogen, Lizzy Caplan
 • Süre: 112 dk

“İlgiyle izlenen bir talk show programı, piyasaya yeni giren yapımcıyla ve karizmatik sunucusuyla yayınlandığı televizyon kanalında başarıyla devam etmektedir. Televizyon dünyasının durmaksızın üreten fabrikası, işlerken pek çok sırrı örter ve karanlık ilişkileri gizler. Tutunmaya çalışırken bir dakikada boğazına kadar batılabilirken tuhaf olaylar da etrafında gelişmeye başlar. Yapımcı ve sunucu da şov dünyasının kendileriyle ilgili yaptığı planlardan habersizdir.  Bu planların içinde Kuzey Kore’nin başındaki diktatörün suikast komplosu da yer almaktadır.”

Sanıyorum bu senenin en ciddi polemiğini yaratan film oldu The Interview. Kuzey Kore ve ABD arasında devlet başkanlarının da dahil olduğu ciddi bir kriz yaratan filmin yapımcısı Sony, krizi fırsata çevirip, artan merakı kullanarak filmini internet üzerinden seyircisiyle buluşturdu ve ciddi sayıda seyirciye ulaştı.

Filmi izleyince Kuzey Kore’nin filme tepkisini anlıyor olsanız da, işin bu denli tehditkar bir boyuta ulaşmasının saçma olduğunu fark edeceksiniz. Zira her ne kadar Kuzey Kore lideriyle ilgili çok fazla aşağılamaya dayalı mizah barındırıyor olsa da Amerikan görsel medyasıyla ilgili de çok önemli tespit ve eleştiriler mevcut. Fakat her şeyin ötesinde film komik.

Şahsen absürd komediyi çok nadir komik bulan biriyimdir ama The Interview’da özellikle James Franco’ya kahkahalarla güldüm. Bu bakımdan amaçlarına ulaştıklarını ve çok fazla şey beklemeden, sadece gülmek isteyen absürd komedi sevenlerin keyifli vakit geçirmek için izleyebileceğini düşünüyorum.

İyi seyirler,