Nasıl başarıyorum bilmiyorum ama fantastik ve bilim kurgu filmlerden pek hazetmememe rağmen, sene içinde öne çıkan hemen her yapımı izliyorum. Bir de utanmadan yorum yazıyorum. Buyurun:

Winter Tale / Kış Masalıwinterstale

  • Yönetmen: Akiva Goldsman
  • Tür: Fantastik, Dram, Romantik
  • Yapım: 2014,ABD
  • Oyuncular: Colin Farrell, Jessica Brown Findlay, Russell Crowe
  • Süre: 118 dk

“1916 yılının New York şehrindeyiz… İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Peter Lake şimdilerde yetenekli bir hırsız olarak hayatını sürdürmek zorundadır. Göreve çıktığı evlerden birinde güzel ev sahibesi Beverly Penn ile karşı karşıya gelir ve o anda genç kadına aşık olur. Ne var ki aşkları pek de uzun ömürlü olamayacaktır; zira Beverly bu olayın hemen ardından hayatını kaybeder. Beverly’i bir türlü aklından çıkaramayan Peter yakın gelecekte yaşayacağı doğaüstü bir olay sonrasında kendini başka zaman bir zaman diliminde, kim olduğunu hatırlamadığı bir hal içerisinde bulur. Dahası ölüleri diriltmeyle ilgili gizli bir gücü olduğunu keşfetmiştir…”

Mark Helprin’in 1983 yılında yazdığı sürreal romanından senaryolaştırılarak çekilen film uzun zamandır izlediğim en sıkıcı yapımlardan. Sonuna kadar dayanması güç, sıkıcı, akmayan, ne duygusunu ne hikayesini hissedemediğimiz, Colin Farrell’in mükemmel yakışıklılığına rağmen çekilemeyen filmin tek elle tutulur yanı görüntü yönetmenliğiydi. Böyle bir yıldız kadroyu bir araya getirip, bu denli anlamsız bir film çekmek? Tavsiye etmiyorum, edemiyorum.

Maleficent / Malefizmalefiz

  • Yönetmen: Robert Stromberg
  • Tür: Fantastik
  • Yapım: 2014,ABD
  • Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley
  • Süre: 97 dk

“Klasik Uyuyan Güzel masalına hiç kötünün tarafından bakmayı denediniz mi? Barışçıl bir orman krallığında büyüdüğü için huzurlu bir hayata sahip olan Malefiz, görkemli siyah kanatlara sahip güzel, saf ve genç bir kadındır, ta ki bir zamanlar inandığı adam olan Stephan topraklarının düzenini tehdit edinceye kadar? Malefiz, topraklarının koruyucusu olur ama acımasız bir ihanete uğrayınca o saf kalbi taşa dönüşür. Onun bu kadar kin ve öfke dolu olmasının nedeni budur, Aurora’yı 100 yıllık bir ölüme mahkum etmesi de tüm bu çektiği acıların sonucudur…”

Uyuyan Güzel masalını farklı bir açıdan yorumlayan film, başından sonuna Angelina Jolie tarafından sırtlanmış. Çok yüzeysel bir rol olan Malefiz karakterine oldukça derinlik katan, onun iyilik-kötülük sınırlarındaki gezintisini mükemmel aktaran Jolie, başta ön yargıyla yaklaşsam da filmin sonunda alkışladığım isim oldu.

Masalların karanlık yüzlerini de sevenler ve Angelina  Jolie’yi bu fantastik karakteriyle izlemek isteyenlere tavsiye ederim.

The Amazing Spiderman 2 / İnanılmaz Örümcek Adam 2spiderman

“2012’de izleyici karşısına çıkan İnanılmaz Örümcek-Adam filminde hikayesi bir kez daha başlayan Peter Parker’ın dönüşümünü tamamlayıp Örümcek-Adam yeteneklerini elde edişine tanık olmuştuk. Bu filmle birlikte kahramanlığın sorumluluk isteyen zorlu yanlarına şahit olmaya başlayan Parker’ın her günü daha karmaşık, daha yoğun geçiyor. Bir yandan kahramanlığa alışmaya, diğer yandan ise Gwen’le vakit geçirmeye çalışırken sahip olduğu yeteneklerin büyük bedeli en korkutucu haliyle karşısına dikilir. New York’u tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olan Electro bir anda ortaya çıkar ve Peter Parker’ın şimdiye dek gördüğü en güçlü düşmanını alt etmesi gerekir. Örümcek-Adam, eski dostu Harry Osborn’un da dönmesiyle bütün düşmanlarının ortak noktası olan OsCorp’u keşfetmiş olur. Öte yandan Gwen’ın babasına verdiği sözü unutmayan Peter, Gwen’e zarar vermemek için elinden geleni yapmak için çabalar, ancak Electro’nun ortaya çıkması ve Harry Osborn geri dönüşü bu sözünü tutmasını oldukça zorlaştıracaktır. Peter Parker’ın geçmişine dair ortaya çıkan yeni ipuçlarıysa Örümcek Adam’ın hayatının gidişatını derinden etkileyecektir…”

Her zamanki gibi sevmediğim bir seriden film izlemiş oldum. Iron man dışında, ki onu da Robert’ın hatrına izliyorum, fantastik süper kahramanlar pek ilgimi çekmiyor ama bir şekilde tüm filmleri izlemeyi başarıyorum.

Bana göre diğer süper kahraman hikayelerine göre daha az aksiyonlu ve daha çok romantik bir film . Süresi de uzun olunca bana bir hayli sıkıcı geldi ama fazla yorumum yok. Meraklılarının ilgisine…