2014’de beklediğimiz yapımlar sene sonuna sarkınca vaktimi bol bol animasyon, fantastik ve bilim kurgu izleyerek geçirdim. İşte o animasyonların devamı:

Justin and the Knights of Valour / Kahraman Şövalyejustin

  • Yönetmen: Manuel Sicilia
  • Tür: Macera, Animasyon
  • Yapım: 2014,İspanya
  • Oyuncular: Freddie Highmore, Saoirse Ronan, Antonio Banderas
  • Süre: 92 dk

“Genç Justin, artık bürokratik bir yapının ya da şövalyelerin kalmadığı bir krallıkta yaşamakta, ancak buna rağmen şövalye olmayı hayal etmektedir. Babası Reginald ise oğlunun bu hayalini desteklememektedir. Reginald, Kraliçe’nin danışmanıdır ve tek isteği oğlunun kendi izinden giderek başarılı bir avukat olmasıdır. Justin büyükannesine gittiği günlerden birinde, babasının ihtişamlı geçmişine ilk kez tanık olur. Babası bir zamanlar kraliyetin en asil şövalyesi, kralın koruyucusu ve sağ koludur. Bir ihanet sonrasında görevini kaybedene dek birçok başarıya imza atmıştır. Duyduğu hikaye karşısında büyülenen Justin, o güne dek sadece hayalini kurduğu şövalye olma konusunda artık son derece kararlıdır. Kraliyetin bir hayli karışık olduğu bu dönemde hem kendi hem de krallığın onuru için elinden geleni yapacaktır.”

Hayallerinin peşinden giden Justin’in hikayesini anlatan film, özellikle klasik Hollywood çizgisinin dışındaki görüntüsüyle zevk veriyor. Animasyon kalitesi, diyalogları ve karakter zenginliğiyle oldukça sevdiğim filmi güzel bir aile eğlencesi olarak değerlendirebilirsiniz.

How to Train Your Dragon 2 / Ejderhanu Nasıl Eğitirsin 2ejderhanınasıl2

  • Yönetmen: Dean DeBlois
  • Tür: Macera, Animasyon
  • Yapım: 2014,ABD
  • Oyuncular: Jay Baruchel, Cate Blanchett, Gerard Butler
  • Süre: 103 dk

“Berk Adası’nda ejderha ve vikinglerin birleşmesinin üstünden beş yıl geçmiştir ve adada tam bir barış ve huzur atmosferi hakimdir. Astrid ve ekibi artık boş zamanlarını adanın yeni gözde oyunu olan ejderha yarışlarıyla geçirmekte ve kahramanlar yeni keşif gezilerine adım atmaktadırlar. Bu yolculuklardan birinde çok eski zamanlardan kalma buzdan gizli bir buzdan mağara keşfederler ve mağaranın içinde yaşayan yüzlerce vahşi ejderhayı böylece uyandırmış olurlar. Gizemli Dragon Rider’ın da büyük bir tehlike yarattığı bir savaş başladığında, iki kahramanımız Hiccup ve Toothless’a düşen barışı koruyup inandıkları şeyi savunmaları olur.”

İlk filmi pek beğendiğimi bu yazımda belirtmiştim. Devam filmleri genelde hayalkırıklığı olsa da bu seri için bu söz konusu değil. Tıpkı ilk filmdeki gibi hikaye akışı ve heyecanlı sahneleri ile her yaştan izleyiciyi yakalayan ikinci filmde, ekibe katılan karakterler de oldukça iyi çalışılmış.

Senenin her anlamda en başarılı animasyonlarından biri, tüm ailenin beraber izleyebileceği, keyifli bir seyirlik.

Muppets  Most Wanted / Muppets Aranıyormuppets

“Muppetlar ikinci devam filminde bu kez Avrupa’ya açılıyor; Berlin, Madrid, Dublin ve Londra gibi Avrupa başkentlerinde, büyük sinemalarda kapalı gişe sahne alan tüm Muppets üyeleri dünya turuna çıkıyor. Lakin Kermit’in başına gelen büyük bela, bu turneyi bir hayli olaylı bir maceraya dönüştürüyor. Kermit’e ikizi gibi benzeyen, dünyanın en azılı hırsızlarından Constantine ve onun sağ kolu Dominic, Muppets üyelerini özellikle de Kermit?i uluslararası bir suç eylemine sürüklüyor. Constantin, masum Kermit’in yerine geçerek planlarını uygulamaya koyarken, Kermit de tıkıldığı hapishanede suçsuzluğunu ispatlamaya çalışıyor… “

Muppetlar işin içinde olduğunda her film bir miktar çekilir oluyor. Hele bir de filmin ara yerlerinde Usher, Christoph Waltz, Salma Hayek, Celine Dion, Danny Trejo gibi isimler boy gösteriyorsa, izlenebilir oluyor. Fakat bu denli büyük oyuncu kadrosu ve Kermit’in tüm tatlılığına ve de Ty Burrell hayranlığıma rağmen ilk film kadar sevemedim. Hikayenin kurgusu, eğlence dozu ve görselliği beni tatmin etmedi. İlla muppets izlemek istiyorsanız, eskilere gitmenizi tavsiye ederim.