• Tür : Western / Dram /
  • Gösterim Tarihi : 25 Şubat 2011 /
  • Yönetmen : Ethan Coen  Joel Coen /
  • Yapım : 2010, ABD /
  • Oyuncular : Matt Damon (La Boeuf) , Josh Brolin (Tom Chaney) , Jeff Bridges (Marshal Reuben J. Cogburn) , Barry Pepper (Ned Pepper) , Domhnall Gleeson (Moon) , Hailee Steinfeld (Mattie Ross) /

Film, babasının bir cinayete kurban gitmesinin ardından, işe ?gerçekten yürekli? bir yardımcı olan Tom Chaney?i (Josh Brolin) alan ve babasının katilini bulmayı kafaya koyan 14 yaşındaki çiftçi kızı Mattie Ross?un (Hailee Steinfeld) hikayesini konu alıyor.

61.Uluslararası Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olan “True Grit”, henüz izlenmeden kadrosuyla dikkatleri üzerine çeken bir western filmi. Babasının katilini arayan 14yaşında bir kızın, Cogburn ve La Boeuf adlı cesur adamlar ile katili bulmaya çalışma hikayesi, her zamanki Coen tarzında, insanı yormayan hoş bir tempoda anlatılmış. Müthiş diyaloglarla belli sekansları akıllara kazınnan filmde Jeff Bridges muhteşen bir performans sergilemiş. Akademi, ödülü kendisine verir mi bilinmez ama unutulmayacak rolleri arasında baş sıralarda yer alacak bir iş çıkarmış. Aynı şekilde Tom Chaney rolünde Josh Brolin ve La Boeuf rolünde Matt Damon da çok başarılılar.

Film, bir atasözü ile başlıyor:  “The wicked flee when none pursueth.”( Proverbs 28:1) (Kötü adam kovalayan olmasa bile kaçar.) Bu sözden sonra tam bir  kovalama hikayesi başlıyor.

Charles Portis tarafından yazılan kitaptan uyarlanan hikaye 1969da film olarak yayınlanmış. Coenler, kitabı yeni çekim teknikleri ile modern bir western olarak yorumlamışlar. Hafif mizahi ögelerle bezeli  filmde diyaloglar çok akıllıca ve keyifli. Filmin özellikle diyaloglarına çok büyük katkısı bulunan, küçük kız rolündeki Hailee Steinfeld harika. Müzikleri yapan Carter Burwell filmin önüne geçmeyen, fakat mütiş bir uyum ile eşlik eden müzikler yapmış.

Çektikleri filmlerin çoğu Oscar ödüllerine aday gösterilen Coen Kardeşler ödül almasalar da, hoş, sakin ve duru bir film yapmışlar.

İzlemenizi tavsiye ederim.

Not: Matt Damon’ı neredeyse filmin ortasına kadar tanıyamadım. İmaj değişikliği güzel olmuş ama biraz fazla değişmiş galiba. =)