• Tür: Aksiyon, Macera, Gizem, Gençlik, Fantastik
  • Yönetmen: Chris Columbus /
  • Yapım: 2001, ABD, İngiltere /
  • Süre: 2 saat 32 dk /
  • Oyuncular: Emma Watson,  Daniel Radcliffe,  Rupert Grint,  Alan Rickman,  Bonnie Wright,  Tom Felton,  John Hurt, Matthew Lewis /

Harry Potter, muggle (büyücü yada cadı olmayan insanlar) amcası ve halasıyla sıradan ve zorluklarla dolu bir hayatı yaşarken, yılanlarla konuşabildiğinin, kızgınlık öfkesi sırasında eşyaları hareket ettirebildiğinin farkına varacaktır. Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu’ndan kabul edildiğini belirten mektup ise hayatının sıradanlığını değiştirecektir. Artık o bir büyücü adayıdır.”

J. K. Rowling’in müthiş yankı uyandıran serisi Harry Potter’ın ilk filmi Felsefe Taşı bizi hikayeyle tanıştıran film. Serinin ilk 3 filmini kitapla beraber takip ettim. Fakat kalanların sadece filmini izledim.

Harry’yi, basit geçmişini (sonraki bölümlerde bu geçmiş gelişiyor.) , büyücülüğü, okulu ve hocaları tanıma ve 8 film boyunca sürecek savaşın nedenini öğrenmeye başlıyoruz. Kitabı okurken hayal ettiğim dünyanın milyon katı bir dünyayı bulduğum film, diğer filmlerin çoğunda olduğu gibi sonuna kadar sıkmadan izlettiriyor.

Tüm seri içerisinde en “çocuk filmi modunda” olan bu film, özellikle havada yapılan maçların heyecanı için bile izlenebilir. 5 Bafta, 3 Oscar ödülü adayı olan filmi izlemenizi tavsiye ederim.