amour

  • Yönetmen: Michael Haneke
  • Tür : Dram
  • Süre: 126 dk
  • Yapım:  2012, Fransa , Almanya , Avusturya
  • Oyuncular: Jean-Louis TrintignantEmmanuelle RivaIsabelle Huppert

80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına rağmen geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Ayrıca kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva Avrupa’da onlarda uzakta ailesiyle yaşamaktadır. 
Yaşlı çiftin sakin hayatı bir gün Anne’nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges sevgili karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Üstelik Anne’nin durumu git gide kötüleşmektedir. Georges çareyi en sonunda iki ayrı hemşire tutmakta bulur. Şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık sınavı verecektir. 
Usta yönetmen Michael Haneke’nin son filmi olan yarı otobiyografik yapımın başrollerini Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva paylaşıyor. 2012 Cannes Film Festivali’nden Altın palmiye ile dönen film baş yapıtlar arasında gösteriliyor.

En ünlü filmi Piyanist olan bağımsız filmlerin deneyimli yönetmeni Michael Haneke , 70. yaşında çektiği Amour filmi ile En İyi Film, En İyi Yönetmen başta olmak üzere 5 dalda Oscar adayı.

Filme bayıldım. Çok sevdim. Çok etkilendim. O yüzden doğru düzgün bir yorum yazabilecek miyim bilmiyorum.

Filmin en beğendiğim yanı gerçekliği yansıtmasıydı. O meşhur kamera açık unutulmuş hissi, neredeyse tamamı evde geçen filmi iliklerime kadar hissetmeme yol açtı. Ayrıca iki başrol oyuncusunun gerçekte 83 ve 86 yaşında olmaları bence bu gerçekliğe çok büyük bir katkıydı.

Diğer en beğendiğim yan ise oyunculuklardı. Hele Emmanuelle Riva… Yakınınızda felç geçiren birileri olduysa ve o süreci biliyorsanız, o zaman Riva’nın oyunculuğuna neden hayran kaldığımı anlayabilirsiniz. Kusursuzdu.

Işık, sahneler, evin o hali, müziksizlik ve aslında müziğin konunun taa içinde olması, karı kocanın ilişkileri, kızları ile yaşadıkları, felçle başa çıkışları… Tek söyleyebileceğim başta da söylediğim gibi filme bayılmış olduğum!

İzleyin derim.

İyi seyirler,