• Orjinal İsim: The Girl with the Dragon Tattoo
  • Tür: Gerilim / Suç / Gizem
  • Yönetmen: Niel Arden Oplev
  • Yapım: 2009, İsveç / Danimarka / Almanya / Norveç
  • Süre: 152dk
  • Oyuncular: Michael Nygvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Peter Haber, Sven-Bertil Taube

Kitapları genelde incelik kalınlıklarına göre sınıflandırmam, fakat söz konusu roman 600sayfa olup , tür olarakta polisiye olunca, filmini izlemek çok daha cazip geldi. Eleştirmenlerin yazdıklarına göre her kitap uyarlaması filmde olduğu gibi, bu filmde de kitaba sadık kalınmadığını okudum. Fakat ben genelde bu olaya  2 ayrı işmiş gibi bakılması gerektiğini düşündüğümden bu konuya çok fazla takılmadım.

Geçen sene festivalde izleyemediğim bu filmi, Filmekimi’nde devamı olan “Ateşle Oynayan Kız”ı izlemeden önce izleyeyim diyerek salonda arkama yaslanıp , ayaklarımı pufa uzatarak izledim. Rahat koltuklarda, uzanarak seyretmek oldukça isabetli bir karar olmuş, zira film oldukça uzun sürüyor.

Yönetmenin daha önce hiçbir filmini izlemediğim gibi başroldeki kadın ve erkek oyuncuları da ilk defa izledim. 2,5 saat süren filmin neredeyse tamamında bulunan Michael Nygvist ve Noomi Rapace inanılmaz başarılıydılar. Genelde uzun filmlerden sıkılıyor olsam da , ‘Ejderha Dövmeli Kız’ı bu kadar uzun sürede sıkılmadan izleyebilmemizi, onların kusursuz oyunculukları sağladı.

Film ilk yarıda karakter tahlillerine yoğunlaştı. İkinci bölümde ise müthiş bir gerilim bizi bekliyordu.

Ne yazsam spoiler olacağından filmle ilgili duygularımı bu kadar ifade edebiliyorum. Filmin sonunda devamına ilişkin bazı ipuçları verdiklerinden 2.filmi izlemek için sabırsızlanıyorum.

Tavsiye ederim izlemenizi

“İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi, tam 41 ülkede 21 milyon satarak rekor kıran, nefes nefese bir roman dizisi. İlk kitabı Türkçe’ye Ejderha Dövmeli Kız adıyla kazandırılan bu üçleme sinemaya da uyarlandı ve İskandinavya’da izleyicirekorları kırdı.
Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır; üstelik katil aileden biridir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğrayınca avcıyken av konumuna düşerler.”