flight

  • Yönetmen: Robert Zemeckis
  • Oyuncular: Denzel WashingtonJohn GoodmanDon Cheadle devamı…
  • Tür: Dram
  • Yapım: ABD , 2012
  • Süre: 138 dk

Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur. Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır. Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Bir yandan kurtardığı hayatlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylerken bir yandan da hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır. 

Robert Zemeckis herkes için olduğu gibi benim için de önce Forrest Gump’ın sonra Geleceğe Dönüş serisinin yönetmenidir.  Sonrasında yaptığı işlerden birçoğunu takip ettim ama hiçbiri bu filmler kadar etki bırakmadı. Yine de Flight’ın fragmanını izlemeden bile film için bir çıta belirmişti gözümde.

Senaryo yazarı John Gatins’in 31 Ocak 2000 yılında 88 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasından yola çıkarak yazdığı Filght, bir uçak kazası etrafında alkol/madde bağımlığından dini inançlara, egodan evliliğe kadar birçok şeyi sorguluyor.

Denzel Washington’un deyim yerindeyse döktürdüğü performansı ile özellikle ilk yarım saat, dolayısıyla kazanın hemen öncesi ve kaza anı soluksuz izleniyor. Sonrasında gelişme bölümü biraz uzun tutulmuş olan film, son 15-20 dakikasında yine heyecanlandırıyor.

John Goodman’ın yine ufak rolünde büyük işler başardığı filmi, kaza sahnesi, müzikleri ve Denzel Washington’un performansı için izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler,