• Tür: Dram, Suç
  • Yönetmen: Marc Forster
  • Yapım: 2007, ABD
  • Süre: 128 dk
  • Oyuncular: Said Taghmaoui,  Atossa Leoni,  Khalid Abdalla, Shaun Toub,  Maimoona Ghizal,  Sayed Miran Farhad, Abdul Azim Wahabzada

“Kaliforniya’da yaşayan Amir, ülkeye Taliban rejiminin gelmesinden sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. Yıllar sonra çocukluk arkadaşı Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onu kölelik yaşamından kurtarmak için Afganistan’a geri döner.”

Afgan yazar Khaled Hosseini’nin best-seller romanını okuduğum zamanı çok iyi hatırlıyorum. Gözyaşları içinde kalmış, günlerce etkisinden çıkamamıştım.

Filmini yakın zamanda televizyonda görünce izlemek istedim. Her zaman olduğu gibi kitabın lezzeti yoktu filmde. Bir de Amerikalı yapımcıların, artık fenalık geçirten “muhteşem ülke Amerika” klişesi çok sıkıcıydı. Bunun dışında filmi izledikçe kitabı hatırladığımdan, aslında çok zayıf bir şekilde geçiştirilen Taliban rejimi dahil tüm duyguları tekrar hissedebildim.

Filmde 2 şeyi çok beğendim. Birincisi oyuncuların performansları (Amir ve Hassan’ın küçüklükleri dahil), diğeri ise uçurtma yarışları sahneleri… Fakat beğenime rağmen yine de filmdense kitabı okumanızı tavsiye ederim.

İzleyecek  olanlara iyi seyirler,