Kuruçeşme Arena, İstanbul’un sayılı ve güzel açıkhava etkinlik mekanlarından. Boğaz esintili havada, kalabalık gruplarla müzik dinlemek ve film izlemek çok keyifli. Dün akşam Sıla’nın konseri için Arena’da olan kalabalığın arasındaydım. Üsküdar’da oturan biri olarak, konser alanına gidiş gelişten çok büyük keyif  aldım. Çünkü Üsküdar rıhtımdan konserlere özel motor seferi oluyor. 8 TL gidiş geliş biletiyle trafiğe takılmadan, boğaz manzarasıyla serin serin gidip geldim.

Alan tamamıyla doluydu. Konser saati 21 idi ve Sıla 21.20 gibi sahnede gözüktü. İşte konserle ilgili notlarım:

sıla turkcell kuruçeşme arena

 • Konserde 7bin kişi varmış. Oldukça kalabalıktı gerçekten. Fakat kalabalığın çoğu kadınlardan oluşunca, bir de karton bardak bira 7 TL olunca coşma ve taşkınlık durumları olmadı.
 • Sıla sahneye şarkılarla çıktı ve arka arkaya 3 slow parça seslendirdi. Fakat heyecanından mıdır nedir ilk şarkılar pek sarmadı. Bir de şarkıların bazı yerlerinde Sıla’nın sesini hiç duyamadık zira vokallerin sesleri çok açıktı.
 • Daha sonra ufak bir girizgah yapıp şarkılarına devam etti. Kalabalık o kadar yüksek sesle eşlik etti ki, Sıla şarkıların hemen hepsinde bir nakaratı bizlere mikrofon uzatarak söyletti.
 • Sahne faciaydı. Geometrik şekiller şeklinde gerilmiş kumaşların ışıklarını değiştirerek bir atraksiyon yapmaya çalıştılar fakat çok başarısızdı. Hele o iki yandaki deniz anaları çok korkunçtu.
 • Sıla sadece şarkılarını söyledi.  Sahnede bir ara Efe Bahadır’la aralarında çıkan aşk dedikodularına göndermeler yaparak ufak bir mizansen yaptılar. Hoştu. Onun dışında ne bir dans, ne bir muhabbet, ne bir hoşluk hiçbir şey yoktu. Sadece müzik vardı ama onlar da hep slow olunca yaş ortalaması 20lerde olan grubun enerjisini yakalayamadı. Onca sene Kenan Doğulu ile çalıştıktan sonra sahne ile ilgili hiçbir şey öğrenmemiş olmasına şaşırdım doğrusu.
 • Enerjiyi yükseltme çabasında Barış Manço’dan Kara Sevda ve Sezen Aksu’dan hareketli bir parça kullandı fakat oldukça uzatılan bu şarkılar “Sıla” dinlemeye gelmiş kitleye biraz ihanet gibiydi. Çokça slow parçaya sahip Sıla, sahnesini melankolik ve duygusal bir havaya bürüyüp, bu şarkılara sığınmasaydı daha iyi olurdu. Üstelik Dön Demeyi Unuttum ve Köşe Yastığı gibi bazı özel hitlerini seslendirmedi.
 • Konsere hiç ara vermedi. 21.20’de başlayan konser 22.30 gibi sonlandı. Kısa sürdü. Bis için gelen Sıla vokallerine sözü verdi ama alttaki müziğe “aaaaAAAaa” sözleri ile seslerinin aralığını ve muhteşemliğini göstermeye yönelik saçma ve çok uzun performanslar sergileyen vokaller çok sıkıcıydı. Zaten kalabalığın yarıdan fazlası dağıldı.
 • Sonuç olarak; bir kere daha Sıla konserine gitmem sanırım. Televizyon programlarına konuk olarak katıldığında, sadece gitar eşliğinde söylediği şarkılar, konserinkilerden çok daha başarılı oluyor.
Yazarın Notu: Sılanın sesini duyabilen?
Share →

9 Responses to Sıla Konseri – Kuruçeşme Arena

 1. Kübra Gönül diyor ki:

  Merhabalar..
  Konseri hangi kafayla izlediniz bilemiyorum ama sormak istiyorum siz neyin kafasındasınız!
  Bir konser ancak bu kadar yanlış anlatılabilir. Ben hayatımda bu kadar saçma sapan bir konser değerlendirmesi görmedim.Zaten siz bir daha Sıla konserine gelmeyiniz! SILA konserine SILA müziğinden anlayanlar gelsin. Ya şunu anlamıyorum konser sonrası izdiham ve Sıla esti geçti gibi haberlerin üstüne bu değerlendirmeyi nasıl yapabiliyorsunuz.!

  • admin diyor ki:

   Size de merhabalar,
   Ben Sıla’nın müziğini sevdiğimden konserdeydim fakat performansı beklediğim kadar iyi değildi. Bu kadarı bile esti geçti diye yorumlanıyorsa, daha üzerinde çalışılmış bir konser konseptiyle sahneye çıksaydı, çok daha güzel işler çıkardı demekki. (ki ilk İstanbul konserinde müthiş bir sahne hazırladığını okumuştum.)
   Bence siz de sevdiğiniz müzisyenleri bu kadar hafife almayın. Sesi güzel, kendi güzel, duygusu güzel… Bu kadar yeni bir sanatçı olmasına karşın kendi şarkılarıyla bu kadar çok insanı toplayabilmesi de süper.. Neden çok daha iyi bir sahne olmasın ki? Bakın koskoca dünya starları, sadece sahnede dursalar bile binlerce insanı bir araya getirebilen starlar bile her konserlerinde bir konsept çalışıp, dinleyenlerine yenilik sunuyorlar.
   O yüzden yazımı poziitif bir yaklaşımla yazdığımı bilmenizi isterim.
   Dilerim siz de yaklaşımınızı değiştirebilirsiniz.

 2. Tanya diyor ki:

  Bu yazıyı yazan kimse ne dediğini bilmiyor.

 3. eser diyor ki:

  Yazıyı gülerek okudum :) Admine göre ne kadar pozitif bi yaklaşım olsada sıla fanlarını ciddi derecede sinirlendirecek bi yazı.Sanırım sinirden gülüyorum…

 4. seda diyor ki:

  Bayan vokalin sesi Sıla’dan daha çok çıktı, nasıl kısa zamanda fark etmediklerine şaşırdım.Çok kez Sıla konseri izledim bu diğerlerinden farklı geldi yani olumsuz anlamda bu farklılık.Belki de Kuruçeşme sahnesi özel oldugundan Sıla’dan çok şey bekledim ama beklediğimi göremeyince de böyle bir bakış açım oldu. En son Murat Boz’un konserini izledim müthişti! Sıla’dan da aynı şeyi beklemek manasızdı.
  Yine de demem o ki Sıla ve Boz insan değillerdir:)
  Çok başarılılardır ona sözümüz yok her zaman dinleriz.
  Bunlar sadece gördüklerimiz ve düşüncelerimiz.
  Kimse alınmasın kızmasın;))

 5. burak demirkan diyor ki:

  Sanırım konser alanındaki mahşeri kalabalığı görmediniz herhalde..
  Haftaiçi..
  En ucuz bilet 50 TL
  En pahalısı 90 TL
  Konser başlama Saati 21,00

  Buna rağmen Konser alanında boş yer görebildiyseniz ,
  Konserin sonunda Sılanın hayranlarına sorduğu “bu gece evinize gidip başınızı yastığa koyduğunuzda ne güzel bir konser izledim diyecekmisiniz?” sorunusuna 8.000 kişinin hep birlikte “evet”diye haykırmasını duymadıysanız ,
  Konser sonrası Kulise girip Sıla yı bir saniye olsun görebilmek için bekleyen kalabalığı farketmediyseniz ,

  bu tür yorumları yaparsınız tabi…

  Gerçi siz de haklısınız .. “Sıla” ismi her zaman heryerde prim yapıyor, öyle ki , yazılan bu olumsuz yazıya cevap atmak için bile kaç kişi internet sitenize girdi..
  Siteniz için doğru bir harekette bulunmuşsunuz , sonuçta REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ …

  • admin diyor ki:

   =)
   Siteme giren kişilerden para kazanmıyorum. Farkettiyseniz reklam,ürün satışı..vs. yok sitemde.
   Dolayısıyla bir reklam kaygım da yok. Ben sadece fikirlerimi paylaştım. Sizinkilere saygı duyup paylaşıyorum,siz de benimkilere saygı duyarsanız sevinirim.

   Not:Bu yazıyı yazdığım günden sonra günde siteme giren sayısı hiç değişmemiş. Merak edip baktım vallahi =) Haberiniz olsun.

 6. Burak Demirkan diyor ki:

  Sitemde reklam yok demişsiniz , fakat isim kısmına tıklayınca tuhaf bir kutucuk açılıyor , içerisinde ne olduğunu anlayamadığım bir şeyin reklamı var..

  Reklam kaygınız olmasa bile , siteye giren kişi sayısı oranında sitenin arama motorunda daha yüksek seviyeye çıktığını bugün kime sorsanız bilir..
  Fikirlere her zaman saygı duyuyoruz , fakat bu fikirler gerçeğe aykırı asılsız iddialar olmadığı sürece..
  Sizin fikirlerinize karşı , biz kendi düşüncelerimizi ispat sunarak kanıtlıyoruz..
  Eğer yukarda saydıklarımdan bir tanesinin bile gerçekleşmediğini ispatlayabilirseniz , haklı olduğunuzu kabul eder özür dilerim..
  Not: Demek ki planınız işe yaramadı…

  • admin diyor ki:

   =) Burak Bey hoşsunuz gerçekten. Ne planı Allah aşkına.

   O tuhaf kutucuktan maalesef kurtulamıyorum, sitemin kodlarına bulaşmış. Hosting firmamdan yardım istedim, bir türlü bulamadık. İnternetten araştırdım, kodlardan tarayıp silmem lazımmış ama o kadar profesyonel değilim.
   Size bu işten para kazanmadığımı başka bir ispat yolum yok, inanıp inanmamak size kalmış. (hatta alan adı ve hosting için her yıl para veriyorum.) Sadece kişisel bir blog burası.

   Ayrıca arama motorunda yüksek yerlerde çıkmak gibi bir amacım olsaydı, emin olun içinde “sanat” geçen bir site seçmezdim. Zira pekte talep gören bir konu değil.
   Bir de gerçeğe aykırı ve asılsız bir iddia ortaya atmadım. Ben “kendi hislerimi” söyledim. Sıla’nın sahnesini beğenmedim. Beğenmek zorunda olduğumu da sanmıyorum.

   Sevdiğiniz sanatçıyı desteklemeniz çok hoş. Hem ben de Sıla’yı seviyorum. Ama yine söylüyorum : Daha fazlasını beklerdim. Ve yine tavsiye ediyorum: Sanatçıların gelişmesine izin verin.

   Bakın böyle özel konserler (açık hava, stadyum konserleri), bar sahnesi gibi değildir. Özel hazırlık gerekir.
   Bir kere ses düzeninin çok iyi olması gerekirdi. Ama Sıla’nın sesini ilk şarkılarda duyamadık.
   Sonra özel bir sahne hazırlığı gerekir. Bu kadar basit bir sahne olmaz.
   Sonra sahnede bir “show” gerekir. İlla göbek atmak değildir bu. Ama bir hoşluk, bir değişiklik, etkileyici bir şeyler.

   Bu güzellikleri açık havada konser verebilen 15-20 sanatçıdan beklemeyeceğiz de kimden bekleyeceğiz.

   Sorun belki parasaldır, belki o günkü bir aksiliktir bilemiyorum.
   Ama netice bana göre yazımdaki gibiydi.

   Altında bir şey aramayın lütfen. Siz konserden zevk almış olabilirsiniz. Saygı duyuyorum. Ama beni tatmin etmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir