farid farjadİtiraf etmem gerekirse sosyal medyada paylaşılan videolardan bir kaç kez dinlediğim kadar bildiğim bir isimdi Farid Farjad. Bir arkadaşım vasıtasıyla gittiğim, ağzına kadar dolu olan salondaki müthiş performansına kadar… Artık playlistimde yer alan parçalarını sürekli dinleyeceğim…

Konser yağmurdan dolayı 10dakika geç başladı. İlk yarı kendisine eşlik eden piyanist ile 10a yakın parça çalan Farjad, ikinci yarı da parçalarına devam etti. Her parçasından sonra yoğun alkış alan usta virtüöz, son iki parçası için müziği kesip şöyle bir açıklama yaptı: “İlk parça İran Kürdistan’dan, ikinci parça ise buradaki Kürtlerin de bildiği bir ezgi.”

Bu açıklamadan sonra birçok kimse salonu terk etti. Bir kısım kimselerse (örneğin benim önümde oturan ve tüm konser boyunca telefonundan süpersonik ışıklar saçarak mesajlaşan adam gibi) delicesine alkışladılar.

İnsanların müzik gibi evrensel, dinsiz, ırksız bir duygu anlatış biçimini, bu şekilde yorumlamaları oldukça garipti.

Bir de tüm konser 40a yakın kişinin telefonları açıktı ve kayıt yaptılar. Hatta bir şarkının bitiminden sonra, birisi yanlışlıkla yaptığı kaydı açtı. Yüksek sesli kayıdı 2-3 saniye dinledik. Farid Farjad duyunca sahneden kızar gibi parmağını salladı. Bu da garipti.

farid farjad

Bütün bunlar bir yana konser çok güzel geçti. Kemanın sesi tartışılmaz zaten, üstatta çok güzel çaldı.(Fakat hoparlördeki cızırtıyı bir türlü kesemediler, benim dikkatimi çok dağıttı.)

“Kendisi için dünya üzerinde ızdıraptan başka duygunun kalmadığını” söyleyen sanatçı, gerçekten çaldığı eserlerle içimize hüzün doldurdu.

Konserin sonunda ülkesi İran’da şeriat rejimine göre müziğin haram olduğunu, kendisi ve bazı müzisyenlerin ülkesindeki vatandaşlara konser veremediğini, ülkesine gidemediği için Amerika’da yaşadığını, Türk müzikseverlerin her zaman kendisini çok sevdiğini bu nedenle vasiyetinin Türkiye’ye gömülmek olduğunu söyledi.

Henüz dinlememiş olanların, hazır hüzünlü ve yağmur dolu bir sonbahar geçirirken, sanatçının albümlerini dinlemelerini tavsiye ederim. Aşağıda kısa bir özgeçmişini ve bazı çalışmalarını bulabilirsiniz.

İyi dinlemeler.

—*-*—

 “Kemanı ağlatan adam” olarak bilinen ve dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olarak anılan Farid Farjad, 1938 yılında Tahran, İran’da doğmuş. 8 yaşında keman çalmaya başlayan Fars asıllı sanatçı, 1966yılında Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik tüksek lisansı yapmış ve daha sonr Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler üstlenmiş.

httpv://www.youtube.com/watch?v=DZuKyJdcfDg

1979 yılındaki İran İslam Devrimi öncesi ülkesinden ayrılarak Amerika’ya yerleşen sanatçı, devrim sonrasında müziğin “haram” olarak ilan edilmesinden sonra ülkesine dönememiş, devam eden yıllarda Amerikan vatandaşlığına geçmiş ve halen orada yaşamaktadır.

Piyano ve kemandan oluşan  Anroozha (O Günler) adlı beş albümlük serisi bulunan Farjad, Golha Orkestrası adlı kolektif bir albümde de yer almış.