Yazar/Sunucu Yekta Kopan mailimi blogunda yayınlayarak ve twitter kanalıyla takipçilerine duyurarak ‘Bilet’ konusunu tartışmaya açtı. Konuyu yetkililer ile görüşeceğini de belirtmiş. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bloga ulaşmak için tıklayınız.

 

——-

“….Maalesef Biletix’in satış gişesine de gitseniz, ‘hizmet bedeli’ni tahsil ediyorlar. Sadece “işlem bedeli” ve “kargo ücreti”ni ödemekten kurtuluyorsunuz.

Bakınız, Bülent Ortaçgil’in 40.Yıl Özel konseri için 3 kişilik bilet almışım Biletix’ten.
3 biletin toplam fiyatı 120TL.
Hizmet Bedeli: 18TL
İşlem Bedeli: 4TL
Ödediğim Tutar: 142TL

Peki Biletix sadece bilgisayar kullanarak yaptığım bu işlemde bana nasıl biz hizmet sunuyor ki karşılığında 22TL kazanıyor.
Koltukları seçebildim mi? Hayır
Biletler elimde miydi? Hayır , gidip gişeden bastırttım.
Herhangi bir çalışan benle muhattap mıydı? Hayır, tamamen bilgisayarlarla yaptım işlemi.

Peki devam ediyorum.
İnternete girdim ve Tiyatro Gerçek’in Caddebostan Kültür Merkezi’nde oynayacağı Vangogh (22/10/2010) oyununa bilet almak istedim.
3 biletin fiyatı: 55TL
Hizmet Bedeli: 10,5TL
İşlem Bedeli: 4 TL
Kargo Ücreti: 7 TL
Toplam: 76,5TL

Bu işlemi yaparken kargo istememek gibi bir şansınız yok. İlla kargo seçeneğini seçmek zorundasınız. Nedenini bilen yok. “Öyle işte” diyorlar.

Sinirlendim, bir cumartesi kalktım Taksime gittim Tiyatro Gerçek gişesine. Maalesef taşınmışlar yerlerinde yoktular. Dolayısıyla yine mecbur kalıp ,bari kargo ücreti ve işlem bedelini vermeyeyim diye Biletix gişesine gittim. 10,5TL komisyon vererek biletimi aldım.

Eee?
Tüketici yasalarında , tüketicinin hakkını koruyan bir madde olmalı. Hiçbir hizmet almadan bu kadar ücret ödüyor olmam anlaşılamaz birşey.

Bu konuda duyarlı olabileceğini düşündüğüm birçok yazarla, sanatseverle konuuyu paylaşıyorum. Herkes oldukça dertliymiş meğer, ama ne yapalım mecburen alıyoruz diyorlar.
Ben bu düzene karşıyım. Biletix’e her etkinlik için verdiğim komisyonla bir oyun daha seyredebilirim!

O yüzden tepkilerimi etkinlik düzenleyen tiyatrolar,festivaller… kime ulaşabilirsem onlara da ulaştıracağım.

Son olarak şu soruya cevap gerekiyor : Aynı hizmeti veren MyBilet zararına mı satış yapıyor?….”