• 244 sayfa
  • Doğan Kitap
  • Baskı: Haziran 2010

Ertuğrul Özkök’ü okumaya bayılıyorum… Nedeni; her okuduğum makalesinde, yazısında, hikayesinde bir şeyler öğreniyor olmam…

“Tuhaf” çok tuhaf şeyler öğrenmeme; şansı, tesadüfleri, kaderi ve inancı sorgulamama yardımcı oldu. İşte aşağıda kitaptan öğrendiğim bazı şeyler:

  • exodus: Latincede çıkış,göç anlamına gelen sözcük. / Bob Marley’in şarkısı / eş kitaptan oluşan Tevrat’ın ikinci kitabidir. İsraillilerin Mısır’dan çıkışını anlatır.
  • abyss: Okyanusun en derin yeri. güneş ışığının girmediği yer. / Uçurum.
  • zanşin: Samurayların tehlikeyi sezme yeteneğidir. ( Yani öleceklerini hissederler. O yüzden ölmek üzereyken mesaj bırakırlar.)
  • deccal: Ahir zamanda farklı inançlara göre Mesih’in veya Mehdi’nin ikinci kez yeryüzene gelmesinden önce insanlığın dini inançlarını kullanıp saptırarak kötülüğe ve sapkınlığa yönelteceğine inanılan düşünce ya da varlık.

Eğer tesadüfler konusunda şüpheleriniz ve sorgulama huyunuz varsa, okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Arka Kapak:
Ben size bu kitapta, başkalarının hayatlarından ve kendi hayallerimden inşa ettiğim tuhaf hakikatleri anlatacağım. Onları ben yarattım, onlar da beni yarattı.

Sizi inancın labirentlerine sokacağım. Tabiatın açıklanabilir caddelerinin alelade kalabalıklarından kurtarıp, tenha ara sokaklara çekeceğim.
Aydınlıklardan kaçıp, loş kapı aralarında iş tutacağız. İnsana ait hiçbir şeyin şaşırtamadığı ruhları bile şaşırtacak şeylere dalacağız.

Tek şartım var.
Sorgulamayacaksınız, ikna olacaksınız, biat edeceksiniz, inanacaksınız.
Bana inanacaksınız. Kayıtsız şartsız inanacaksınız.

Çünkü bu bir yolculuk. Tuhaf şeylere yolculuk. Gerçeğin katı ufkunun ötesine geçeceğiz. Kaf Dağı’nın arkasındaki Simurg’a gideceğiz. “Otuz Kuş”u bulmaya çalışacağız. Allahtan ki bulamayacağız.

Söz veriyorum: İyi bir yolculuk olacak. Arkanıza yaslanın, rahat edin, kendinizi bırakın. Ve emin olun, bu yolculuk, yolculuğun kendisi, gittiğimiz yerden çok daha tuhaf, çok daha baştan çıkarıcı.
Bu kitap bittiğinde geride kalan harabe ise, hepimizin hakikati olacak.”