• Kazanan Yalnızdır – Paulo Coelho
  • 384 sayfa
  • Can Yayınevi
  • Baskı Yılı: 2009

Simyacı ile tüm dünyayı fetheden Coelho’nun son romanı: Kazanan Yalnızdır. Romanda olay yeri; Cannes Film festivali ve karakterler; festivale katılanlar…

Kimse aslında filmlerle ilgilenmiyor, herkes ün ve para peşinde koşuyor...”. Kitabın ana teması ün ve paranın gücünün peşinden koşan insanlar olmakla beraber, bu tema bir seri katilin cinayetlerini, bu cinayetleri çözmeye çalışan polisi ve cinayete kurban gidenleri ve onların kendi gözlerinden yaşamlarını bize anlatıyor.

Coelho kitabın ön sözünde ” Bu kitap bir serüven romanı değil, bugün nerede olduğumuzun yalın bir portresi.”demiş. Teşekkür bölümünde ise Cannes ile ilgili bu kadar bilgiyi bir çok kişinin yardımı ile toparlayabildiğini söylemiş. Açıkçası kitap, başlarda “Süper sınıf”ın hayatını anlatırken oldukça ilgi çekiyor olsa da ortalardan itibaren uzayan tasvirler ve tekrar eden anlatımlar akıcılığını kaybetmesine yol açıyor.

Ama aralarda Simyacı’daki derin ruhu hissettiren cümleler ve anekdotlarda oluyor. Örneğin modacı olan Ortadoğulu Hamid’in anlattığı şu hikaye:

– Bu sabah oğlum benden koyun almak için para istedi. Ne dersin, vereyim mi?

– Belli ki acil bir iş değil, bir hafta beklet, ondan sonra cevap ver.
– Ama şu anda ona verecek param var. Bir hafta ne fark eder ki?
– Çok fark eder. Tecrübelerim bana, insanların yalnızca, elde edip edemeyeceklerinden emin olamadıkları şeylere değer verdiklerini öğretti.

Ya da işkolik İgor’un karısı ile hayatını anlattığı şu cümleler:

Eva da sürekli seyahatteydi; Moskova’da olduğu sürede bile eve geç geliyor, kapıdan girer girmez de doğruca bilgisayarın başına geçiyordu. Herkesin düşündüğünün aksine, mutlak güç mutlak kölelik anlamına geliyordu. O kadar ileri gittiğinde, hiçbir şeyi feda etmek istemiyorsun. Her zaman, tırmanılacak yeni bir dağ çıkıyor. İkna edilecek yada kafası ezilecek yeni bir rakip mutlaka bulunuyor.

Kitap, sırf Cannes’in gerçek yüzünü görmek için bile okunmaya değer diye düşünüyorum. Bir de finalin gerçekten etkileyici olduğunu belirtmem gerek.

İyi okumalar.

Arka Kapak:

“c