2013 kültür ve sanat etkinlikleri açısından keyifli bir yıl oldu. Festivaller, yeni oluşumlar, ünlü sanatçıların sergileri, konserleri derken yine aynı dolulukta bir yıl bizi bekliyor.

Bu ay sinema salonlarında ödüllü ve dikkat çeken bir çok film olacak. Ben içlerinden kaçırmamanızı tavsiye ettiklerimi sıraladım.

Ayrıca ünlü Cats müzikali, sergiler, atölyeler ve konserlerde de bu ayın öne çıkanlarını seçmeye çalıştım.

Sanat dolu, güzel bir ay olması dileğiyle,
Buyurun bültene…

Sergi, Eğitim

 • 12 Ocak’a kadar / Arter – Bahane
Taksim’de bulunan Arter Sanat Galerisi’nin 2.katında 15 Kasım’dan bu yana Bahane adında bir etkinlik alanı bulunuyor. Çayınızı kahvenizi içerken mekanda bulunan 150 adet kitap ve/ya yazıyı okuyup, film izleyebilir, ayrıca çağdaş sanatçıların atölye ve söyleşilerine katılabilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • 19 Ocak’a kadar / Karanlıkta Diyalog – Gayrettepe Metro İstasyonu

1998’den bu yana 30 ülke 130 kentte 7 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşmış olan Dialog in the Dark sergisi şimdi İstanbul’da ve tamamen karanlık bir ortamda İstanbul’u gezme deneyimini yaşamanızı sağlıyor. En kısa zamanda ziyaret edeceğim bu sergiye ait detaylı bilgi için tıklayın.

 • 2 Şubat’a kadar / Anish Kapoor – Sakıp Sabancı Müzesi
Anish Kapoor çağdaş sanatın yaşayan en önemli sanatçılarından. Böyle bir değer İstanbul’a gelmişken ve hazır serginin süresi uzatılmışken fırsatı kaçırmayın ve bir an evvel gidin. Detaylı yazım için tıklayın.

Sinema

 • 3 Ocak / Kusursuzlar

Altın Portakal’da En İyi Film Ödülü’nün sahiplerinden biri olan film, orta sınıftan iki kız kardeş arasındaki gerilimli hikayeyi anlatıyor.

 • 10 Ocak / Gloria

Geçtiğimiz yıl, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Şili filmi, festivalde başrol oyuncusu Paulina Garcia’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırdı. 60lı yaşlarına merdiven dayamış bir kadının aşk arayışını anlatan filmin yönetmeni Sebastian Lelio.

 • 17 Ocak / Sen Şarkılarını Söyle

Cohen Kardeşlerin Cannes’dan Büyük Jüri Ödülü ile dönen filmi, 60ların folk müzik sahnesine müzisyenin eşliğinde bakıyor.

 • 17 Ocak / Düzenbaz

Silver Linings Playbook filmiyle büyük başarılar elde eden yönetmen David O.Russel’ın yeni filmi, 1970’lerden gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye taşımış. Başrollerde Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Düzenbaz, bu senenin önemli Hollywood yapımlarından.

 • 24 Ocak / 12 Yıllık Esaret

Şimdiden bu yılki Oscarın en önemli adaylarından biri olarak dillendirilen Steve McQueen filmi bizi 1800lü yılların Amerikasına götürüyor ve kölelik-özgürlük konularını işliyor.

 • 9-19 Ocak / Oscar’ın Yabancıları

Oscar’a kısa bir zaman kalmışken, “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde aday adayı olan 76 yapımdan seçilen 10’unu İstanbul Modern seyircilerle buluşturacak.  Bir Ayrılık (A Seperation) filmiyle Oscar alan yönetmen Asghar Farhadi?nin son filmi Geçmiş ve yılın çok tartışılan filmlerinden Metro Manila gösterilecek filmler arasında.

Sahne Sanatları

 • 21 Ocak – 2 Şubat / Cats Müzikali – Broadway

Zorlu Center PSM yeni sahnesinde dünyaca ünlü müzikal Cats’i ağırlayacak. Bu seneki turneleri kapsamında gelen ekip, bugüne kadar 50 milyondan fazla kişi tarafından seyredilen ve kapalı gişe oynanan müzikalde, kedilerden yola çıkarak yaşamın ta kendisini sahneliyor.
Detaylar ve biletler için bu adrese tıklayın.

Müzik

 • MimarcaSanat Playlistleri

Sevdiğim müzikleri Youtube’da listeledim. Dinlemek için tıklayın.

 • 24 Ocak / Luisa Sobral Konseri

87 doğumlu Portekizli şarkıcı naif şarkılarıyla caz dünyasında adından sıkça bahsedilir bir isim olmaya başladı. İş Sanat Sahnesi’nde hayranlarıyla ve kendisini keşfedecek seyircilerle buluşacak bu güzel sesin canlı performansını kaçırmamalı.