Eylül’13 / Kültür ve Sanat

İstanbul Bienali başlıyor.

Sonbahar ile birlikte kültür/sanat hayatımız renklenecek. Yapılacak bir dolu şey var ama İstanbul için en önemlisi 13.İstanbul Bienali’nin başlayacak olması sanıyorum. Bir de bu ay sonunda başlayacak Film Ekimi var ki, tadından yenmez.

Lafı uzatmadan bu ayın kültür sanat etkinliklerine bir göz atalım.

Barış dolu, güzel bir ay olması dileğiyle…

Sinema

  • 16-22 Eylül – 20.Altın Koza Film Festivali

En iyi filmim 350.000 TL ödül alacağı festivalin uzun metraj filmler bölümü için jüri üyeleri yönetmen Pelin Esmer, yapımcı Türker Korkmaz, görüntü yönetmeni Özgür Eken, oyuncular Melisa Sözen ve Yiğit Özşener ile müzisyen Cengiz Onural.

Yarışacak filmler arasında Çanakkale Yolun Sonu, Jin, Soğuk, Eve Dönüş Sarıkamış 1915 olan festival ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayın.

  • 20 Eylül – Diana

97 senesinde bir trafik kazası ile hayatını kaybeden Prenses ve Pakistanlı sevgilisi Hasan Khan ile ilişkisine odaklanan filmde, Diana’yı Naomi Watts canlandırıyor.

  • 27 Eylül – Mavi Yasemin

Woody Allen’ın son filmi olan Mavi Yasemin, mali krizdeki bir kadının kendisine yardım edeceğini düşündüğü adamı bulmak için Newyork’tan San Francisco’ya gidişini anlatıyor. Filmin başrollerinde Cate Blanchett, Alec Baldwin ve Peter Sarsgaard var.

  • 28 Eylül – 6 Ekim  – Film Ekimi

Film Ekimi bu sene de ödüllü filmleri bizlerle buluşturacak. Program henüz açıklanmadı ama filmler belli. Detayları yakında bu adrestebulabilirsiniz.

Sergi

 

  • 14 Eylül – 20 Ekim / 13.İstanbul Bienali

IKSV tarafından Koç Holding Sponsorluğunda düzenlenen bienal, Fulya Erdemci küratörlüğünde “politik bir forum olarak kamusal alan” fikrine odaklanıyor. Başlığı “Anne, ben barbar mıyım?” olarak belirlenen bienalin mekanları bu yıl ücretsiz olarak gezilebilecek. Antrepo No:3, Arter, Salt Beyoğlu ve 5533’te gezilebilecek sergileri ve filmleri kaçırmayın. Detaylı bilgi için tıklayın.

  • 16-18 Eylül / ArtInternational İstanbul Fuarı

İstanbul’un yeni sanat fuarı ArtInternational İstanbul, dünyadaki ve Türkiye’deki galerileri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Meraklıları için ayrıntılı bilgiler burada.

  • 18 Eylül – 26 Ekim Kayıp Resimler Sergisi / Taner Ceylan / Newyork 

Beğenmelere doyamadığım ve her eseriyle milliyetçi duygularımı kabartan Taner Ceylan, Newyork’taki Paul Kasmin Gallery’de sadece görselleri realize eden değil, aynı zamanda duyguları gerçek kılan resimleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Yolu düşenler dünya gözüyle görsünler. Ayrıntılar için tıklayın.

Müzik

  • MimarcaSanat Playlistleri

Sevdiğim müzikleri Youtube’da listeledim. Dinlemek için tıklayın.

  • 6-7-8 Eylül / Rock’n Coke Festivali

Hezarfen Havaalanı’nda yapılacak festivalde yine rock dünyasının önemli isimleri sahne alacak. Line up ve detaylar için tıklayın.

  • 20 Eylül / Rana Del Rey Konseri

?Ertelenen konser saat 21.00’de Maçka Küçükçiftlik Park’ta.